AcrossPrint - Tisk
Tampónový tisk
Sítotisk
Sítotisk na textil
Rotační sítotisk
Ofsetový tisk
Digitální tisk

Tamponový tisk

Tampónový tisk patří mezi hlavní tiskové techniky, které slouží k potisku reklamních a dárkových předmětů, umožňuje přenést dvourozměrný obraz na trojrozměrný objekt. Dále se tamponový tisk využívá v řadě průmyslových odvětvích – v automobilovém, zdravotnickém, sportovním, hračkářském, plastikářském nebo elektrotechnickém. Metoda spočívá v převodu tištěného obrazu z tiskové desky přes silikonový tampón na plochu pro potisk. Díky přizpůsobivosti tampónu je možné obraz přenést na povrch jakéhokoliv tvaru. Tampónový tisk vyniká především možností potisknout nerovné a různě zaoblené plochy. Díky plasticitě tampónu lze vyplnit složitě strukturovaný povrch. Tisk zachová dostatečnou čitelnost textů a grafických prvků. Tampónový tisk lze použít na různé druhy materiálu, jmenovitě plast, sklo,porcelán, keramiku, papír, karton a kov.

Sítotisk

Sítotiskovou technologií lze potiskovat všechny běžné druhy materiálů včetně kovu, kůže, papíru, dřeva, skla, keramiky, samozřejmostí jsou umělé hmoty i textil jakéhokoli složení. Jednoznačnou výhodou sítotisku je naprostá barevná stálost, trvanlivost potisku a současně příznivá cena.
Princip tisku spočívá v protlačování barvy přes prostupná místa šablony na průtiskový materiál. Na spodní stranu síta se nanese světlocitlivá emulze a nechá se ve tmě uschnout. Ve vakuovém rámu se na síto přiloží čitelná pozitivní montáž (montování prvků – textu, kresby, fotografie), pak následuje osvit pod UV lampami. Emulze se v okolí kresby vytvrdí (tedy se stane ve vodě nerozpustnou). Místa, která zůstanou neosvětlena se emulze ve vodě odplaví a zprůchodní. Po usušení provedeme retuš a můžeme tisknout. Síto se skládá z rámu z kovu, dřeva, plastu na který je napnutá síťovina – uhelon, nivold, hedvábí (přírodní nebo umělé hedvábí), kovová vlákna apod. Síťovina může mít různou hustotu ok, počítaných počet ok/cm2. Napíná se ručně pod rám, jako malířské plátno nebo pomocí hydraulického zařízení, které rám napíná všemi směry současně.

Sítotisk na textil

Aplikace sítotiskové technologie přímo na textilní materiál je obecně nejtrvanlivější a nejkvalitnější volbou potisku. Vodou ředitelná barva se vpije do textilních vláken a po zaschnutí ji lze prát, žehlit přes motiv,přidáním aditiva do barvy lze její odolnost ještě zvýšit. Plastizolová barva nanesená přímo na textil se při vysoké teplotě vysuší a zapeče nebo barvu můžeme nanést na přenosový papír, opatřit ji vrstvou lepidla (práškového nebo tekutého), zasušit v termotunelu a termolisem přenést na textil. Mezi přímým sítotiskem a transferovou metodou není v kvalitě de facto žádný rozdíl. Tam, kde kvůli složitosti motivu, barevnosti, náročnosti soutisku, velikosti nebo tvaru předlohy případně potiskovaného předmětu nestačí sítotisk nastupuje sublimační tisk.

Rotační sítotisk

Stejně jako u plošného, je motiv na předmět přenášen pomocí tiskové stěrky a sítotiskové šablony s různou hustotou ok. Jaký je tedy mezi technikami rozdíl? Plošný sítotisk se využívá pouze pro potisk rovných ploch, zato rotačním sítotiskem, jak už jeho název naznačuje, se potiskávají válcovité předměty, jako jsou kuličková pera, popelníky, hrnky, skleničky nebo třeba kbelíky.

Ofsetový tisk

Ofset patří do kategorie tisku z plochy, neboť jeho tisknoucí a netisknoucí místa na rozdíl od ostatních principů tisku jsou v jedné výškové úrovni. Zároveň klasický ofset zachovává základní princip kamenotisku a to je vzájemná odpudivost mastných tiskových barev (TB) a vody. Je to tisk nepřímý, protože z tiskové formy (TF) se nejprve tiskne na pryží potažený válec a z něho teprve na papír. Barva se tedy přenáší dvakrát a předloha na tiskové formě není stranově převrácená. Zároveň umožňuje tisknout jemné detaily. To je dáno pryžovým válcem, který je schopen přilnout i na ne zcela hladký povrch. Pojmenování ofsetu vzniklo z anglického pojmu „off-set“, neboli v překladu tisk přenosný, nepřímý, anebo také z pojmu „set-off“, což znamená obtah.

Digitální tisk

Digitální tisk umožňuje vytvořit tiskovinu přímo z počítače, a to již od jednoho kusu. Digitální tisk v současné době nahrazuje ofsetový tisk zejména pro publikace v malých nákladech. Je ve většině případů prováděn na bázi laserového tisku suchými tonery. Největšími výhodami digitálního tisku je rychlost nutná ke zpracování zakázky, nízké celkové náklady při tisku malého množství kusů a lepší kontrola před tiskem, lze jednoduše vytisknout kontrolní nátisk, který je tištěn na stejném stroji jako výsledný tisk.

Obory naší činnosti v heslech:

Sítotisk, Rotační sítotisk, Sítotisk na textil, Tamponový tisk, Signmaking, Tisk, Reklamní předměty, Oděvy, Grafické návrhy, Tašky, Zakázková výroba, Tiskoviny, Kalendáře, Diáře, Reklamní textil, Samolepky, Potisk textilu, Reklamní cedule, Tiskové technologie, Outdoor reklama, Design, Propagační materiály, Katalogy, Promostolky Spranz, Matmaxx, Vinomaxx, Creativ design, Blackmaxx